23 marca br. zakończyły się w naszej szkole Dni Kultury Krajów Anglojęzycznych, których głównym wydarzeniem był Finał II Wojewódzkiego Międzyprzedmiotowego Konkursu w języku angielskim. Program obfitował w wiele ciekawych propozycji, jak wyjścia do kina czy prelekcje naukowe pracowników Instytutu Anglistyki US.Gościliśmy m.in. panią Adrianę Goldman z wykładem pt.„ Anglocentrism in the minds of general public”, a pani dr Marlena Gawlik przeprowadziła wspaniałe warsztaty tańca irlandzkiego. Imprezie towarzyszyły również atrakcje wizualne i kulinarne: konkurs plastyczny - „ Irish Myths and Legends”, wystawa makiet i fotografii - „The Emerald Isle – close-up” oraz Sweet Corner, czyli kiermasz słodkich wypieków naszych uczniów.

tydzien angielskiDnia 12 marca 2018 roku rozpoczęły się w naszej szkole Dni Kultury Krajów Anglojęzycznych. W tym roku skupiliśmy się na poznaniu Irlandii. Nasi uczniowie uczestniczyli już w cyklu projekcji filmów w ramach akcji „Poznaj kino irlandzkie”. Natomiast 14 marca, sekcje angielskie z klas 1d i 2d wzięły udział w warsztatach zorganizowanych przez Katedrę Filologii Angielskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. Licealiści poznali alfabet ogham – pismo używane do zapisu języków celtyckich, które powstało na początku średniowiecza. Nauczyli się również liczenia w języku irlandzkim oraz wykonania krzyża św. Brygidy z Kildare, patronki Zielonej Wyspy. Ciekawym punktem programu była też nauka układu do tradycyjnego tańca „Shoe the donkey”. Ponadto odbyły się wykłady na temat historii języka irlandzkiego oraz sytuacji Irlandii Północnej w świetle Brexitu.

Dni Kultury Krajów Anglojęzycznych potrwaja do 21 marca.

W dniach od 5 do 7 kwietnia odbyły się Dni Angielskie dla uczniów gimnazjum i liceum. Tym razem w temacie filmów i książek z nurtu Detective stories and thrillers. Odbyła się seria wykładów dla LO i GIM z pracownikami wydziału filologii angielskiej.

• Wykład pt: „Masculinity conflicts in James Bond” poprowadziła pani dr Barbara Braid
  • Pani dr Adriana Goldman zaprezentowała wykład pt: „Sherlock Holmes for the 21st century”

Odbyły się także „Warsztaty kariery międzynarodowej” w j. angielskim dla klas 2 LO o możliwościach studiowania w Wlk. Brytanii prowadzone przez przedstawiciela organizacji Oxfordon pana Janusza Dargiewicza i przedstawiciela Uniwersytetu w Bedfordshire pana Alana Lee, które zaowocowało dłuższą współpracą.

Uczniowie gimnazjum uczestniczyli także w warsztatach z native speakerem. Logan Crowler poprowadził spotkanie pt: „Teaching English Through Songs” , które w doskonały sposób łączyło śpiew z nauką języka angielskiego .

W ostatnim dniu imprezy naszą szkołę odwiedził absolwent naszego gimnazjum Kamil Bujel, który w języku angielskim opowiedział o szkołach średnich w Wielkiej Brytanii i o możliwościach zdobycia stypendium, które umożliwia naukę w Wielkiej Brytanii. Podczas Dni Angielskich miały miejsce imprezy towarzyszące :

• Wyjście do kina klas dwujęzycznych gimnazjum na film „Sherlock Holmes”
  • Konkurs fimowy pt: „Detective stories ” dla gimnazjum
  • „Sweet corner” słodki kącik z wypiekami brytyjskimi
P1180264 P1180276

W dniach 21 – 23.03. 2016 w naszej szkole odbyły się Dni Języka Angielskiego dla uczniów XIV LO i Gimnazjum Nr 32. Jest to impreza cykliczna, organizowana z inicjatywy zespołu nauczycieli języka angielskiego. W tym roku obchody Dni Języka Angielskiego zostały podzielone na trzy dni. Rok 2016 to 400 rocznica śmierci Williama Shakespeara, dlatego też uczniowie XIV LO uczestniczyli w spektaklu zorganizowanym specjalnie dla naszego LO pt: ”Dzieła wszystkie Szekspira w nieco skróconej wersji” wystawionym przez aktorów teatru ”Piwnica przy Krypcie”.

Kolejne dni, to wykłady dla uczniów XIV LO i Gimnazjum Nr 32 prowadzone przez pracowników naukowych Katedry Filologii Angielskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. W tym roku nasze zaproszenie przyjęły pani dr Adriana Goldman oraz pani mgr Barbara Braid. Dr Goldman przedstawiła wykład pt: „Celebrating William Shakespeare’s life and work on the 400th anniversary of his death” a pani mgr Barbara Braid wykład pt: “Vampires in folklore, literature and popular culture”

Kolejnym znakomitym gościem była pani Edyta Madej, która przeprowadziła warsztaty dla uczniów liceum i gimnazjum pt: „Jak zaprzyjaźnić się z pamięcią”. Podczas warsztatów uczniowie zapoznawali się z technikami wizualnymi i mnemotechnikami w uczeniu się oraz stronami internetowymi wspierającymi techniki uczenia się, także przez zabawę.

Imprezie towarzyszył kiermasz ciast tzw. „sweet corner” oraz konkursy plastyczne „Szekspir w obrazach” oraz „Słowa – obrazy” związane z tematyką warsztatów i wykładów.

202462981_1005028650303757_5847848701161699558_n.jpg