W dniach 19-21 października uczniowie z „Czternastki” z klasy 1e i 2a wzięli udział w doniosłym wydarzeniu kulturalnym naszego miasta pt.„Festiwal Czytania Odkrywcy Wyobraźni”, zorganizowanym przez Książnicę Pomorską. Program był niezwykle atrakcyjny, gdyż obejmował wiele spotkań z pisarzami, naukowcami i aktorami, jak Anna Seniuk, Krystyna Czubówna, Jerzy Trela czy Wojciech Pszoniak. Propozycje, które zaciekawiły naszych licealistów dotyczyły m.in. biografii Ireny Sendlerowej i Zbigniewa Herberta. Wiele osób wybrało również uczestnictwo w promocji książki Macieja Ogórka pt. „100 lat! Jak w ostatnim stuleciu czciliśmy przywódców”. Uczniowie usłyszeli, w jaki sposób Polacy otaczali kultem różnych przedstawicieli władzy, począwszy od Marszałka Józefa Piłsudskiego aż po dygnitarzy z dzisiejszych czasów. Duże uznanie młodzieży wzbudził prowadzący rozmowę z autorem - prof. Jerzy Bralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Wybitny językoznawca z erudycją komentował słownictwo współczesnych Polaków i nowomowę z czasów PRL-u. Z humorem analizował też wypowiedzi dawnych rządzących, które funkcjonują w polszczyźnie jako „skrzydlate słowa”. Po spotkaniu młodzi słuchacze ochoczo ustawili się w kolejce po pamiątkowe autografy i zdjęcia.

„Festiwal Czytania” przekonał naszych licealistów, że warto poświęcić czas książkom i ciekawym twórcom kultury, choć żyjemy w dobie Internetu i smartfonów.

202462981_1005028650303757_5847848701161699558_n.jpg