Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Czas do szkoły Time to school Zeit zur Schule Ya es tiempo para ir a la escuela Czas do szkoły Time to school Zeit zur Schule Ya es tiempo para ir a la escuela

WYMIANY MŁODZIEŻOWE

Developed in conjunction with Joomla extensions.

PEDAGOG/PSYCHOLOG

SECCIóN BILINGüE

W minionym tygodniu świętowaliśmy w naszej szkole 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji nauczyciele przedmiotów humanistycznych zorganizowali wraz z młodzieżą cykl imprez i działań edukacyjnych, które trwały przez kilka dni.

Pierwszym pomysłem było uaktywnienie szkolnego radiowęzła. Codziennie na przerwach uczniowie czytali wiersze patriotyczne, przybliżające marzenia Polaków o wolnej ojczyźnie a także ich dramatyczną ofiarność w powstaniach narodowych i wojnach. Tłem nastrojowym stały się utwory muzyczne różnych gatunków – od pieśni legionowych po dzieła współczesnych bardów i piosenki rockowe.

W środę 07.11. odbył się szkolny konkurs historyczny dla gimnazjalistów. Czteroosobowe drużyny ze wszystkich klas III zmagały się z pytaniami dotyczącymi polskiej drogi do wolności. Po dogrywce zwyciężyła klasa 3l, choć wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą. W kolejnym dniu – 08.11. licealiści z klasy 1c,!d i 3d wysłuchali wykładu pani dr Marty Cichockiej z Uniwersytetu Szczecińskiego pt. „Niepodległość nie tylko Polski, ale i Polaków”. Młodzi słuchacze, poznając szczegóły tego doniosłego wydarzenia, chętnie zabierali głos w dyskusji, uświadamiając sobie rangę święta 11 listopada.

W piątek 09.11., na sali gimnastycznej cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystym apelu. Hasłem przewodnim były słowa Stanisława Wyspiańskiego: „Polska to jest wielka rzecz…”. Pani dyrektor Anna Kowalczyk wygłosiła przemówienie, podkreślając wyjątkowość 100 rocznicy odzyskania niepodległości. W nawiązaniu do historii z 1918 roku, przypomniała sylwetki czołowych przedstawicieli rządu II RP, którzy podźwignęli trud kształtowania młodego państwa po 123 latach niewoli. W dalszej części apelu pojawił się bogaty program artystyczny złożony z różnych tekstów kultury w chronologii od XIX do XXI wieku. Duże poruszenie wywołał występ czterech licealistów, recytujących fragmenty lektur, jak „Dziady cz.III” A.Mickiewicza (Janek Kamiński), „Kordian” J. Słowackiego (Mateusz Staszek), „Bema pamięci żałobny rapsod” C.K. Norwida (Artur Chojnacki) i „Wesele” S. Wyspiańskiego (Hubert Rajch). W ich wykonaniu utwory naszych wieszczów nabrały życia, oddając tęsknotę kilku pokoleń rodaków za niepodległą Polską. Ilustracją muzyczną tamtych emocji były natomiast utwory instrumentalne F. Chopina (Walc) i W. Kilara (Polonez z filmu A Wajdy „Pan Tadeusz”) wykonane przez Natalię Żar, Gabrielę Żałobę (1d) i Kingę Krasuską (3d). Do interesujących punktów programu należała ponadto retrospekcja wydarzeń z okresu międzywojnia. Grupa licealistek z kl.2d odczytała krótkie teksty publicystyczne z lat 20-tych i 30 -tych, dokumentujące atmosferę kultu Marszałka J. Piłsudskiego i obchody pierwszych rocznic wolności. Ważną wzmianką w relacji lektora z kl.3b (Grzegorz Lewandowski) było też przytoczenie faktu, że po II wojnie światowej władze PRL-u zabroniły publicznego celebrowania Święta Niepodległości aż do 1989 roku.

Z propozycji przygotowanych przez klasę 3b na uwagę zasługuje również prezentacja multimedialna nt. dorobku polskiej kinematografii w ostatnim stuleciu. Oglądając sceny z wybranych filmów śledziliśmy historię naszego kraju oraz wkład wybitnych reżyserów (K. Kieślowski, A. Wajda i in.) w rozwój kultury narodowej. W ostatniej części imprezy pojawiły się współczesne akcenty patriotyczne jak wiersz W.Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” czy piosenki: „Biały krzyż” (sł.Janusz Kondratowicz) i „Nie pytaj o Polskę” (sł.Grzegorz Ciechowski) – obie w aranżacji Martyny Rozwadowskiej i Olafa Szteke z kl.2d. Na zakończenie uroczystości wysłuchaliśmy utworu Grzegorza Tomczaka „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”, wykonując wspólnie refren.

Po apelu o godzinie 11.11 uczniowie i nauczyciele w całej szkole odśpiewali czterozwrotkowy hymn Polski, włączając się w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”, zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

WSPÓŁPRACA

SREBRNA SZKOŁA 2023

ADDVANTAGE MEMBER

ZDJĘCIA

202200091_603509723956311_7967604508379319075_n.jpg

XIV LO