Dnia 13 grudnia br. uczniowie klasy 1e z naszego liceum udali się do Książnicy Pomorskiej w celu zwiedzenia wystawy okolicznościowej pt. „1918 – rok odzyskania przez Polskę niepodległości”. W Sali pod Piramidą można było obejrzeć tematyczne plansze a także eksponaty i dokumenty z okresu dwudziestolecia międzywojennego, pochodzące ze zbiorów biblioteki oraz kolekcji prywatnych. Wśród nich do szczególnie interesujących należały fotografie żołnierzy polskich z Brygady Syberyjskiej – nowej formacji zbrojnej powstałej w 1920 r. Z tematyki legionowej na uwagę zasługują także rysunki Józefa Świrysza Ryszkiewicza, ilustrujące działania bojowe I Pułku Ułanów Legionów Podolskich („Bieliniany”). W kolejnych gablotach zaprezentowano wiele innych pamiątek, m.in. spinki do mundurów, Obrączki Legionów z 1914 r. ozdobione orzełkiem, odznakę honorową z napisem „Kochaj wszystko co polskie”, Krzyż Virtuti Militari przyznany za zwycięstwo żołnierzowi Legionów czy przedwojenny album - „Dziesięciolecie Odrodzenia Polskiej Siły Zbrojnej 1918-1928”. Naszym licealistom najbardziej przypadła do gustu część plastyczna ekspozycji zatytułowana: Marszałek Piłsudski w 13 karykaturach Zdzisława Czermańskiego, która z humorem pokazuje bogaty portret psychologiczny Naczelnego Wodza.

Zwiedzenie wystawy w Książnicy rozbudziło w uczniach zainteresowanie historią międzywojnia i uświadomiło ponownie wyjątkowość kończącego się roku kalendarzowego ze względu na obchody 100-lecia niepodległości Polski.

201672380_202576825059675_7887283587722694321_n.jpg