Ustawa Rządowa, czyli Konstytucja 3 Maja, to pierwsza konstytucja w Polsce i w Europie. Uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku przez stronnictwo patriotyczne jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim, była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po I rozbiorze, ustalając podstawy ustroju nowożytnego w Polsce. Autorami jej projektu byli w szczególności: Ignacy Potocki, król Stanisław August Poniatowski i ks. Hugo Kołłątaj.

Postanowienia ustawy zasadniczej zakładały trójpodział władzy oraz znosiły wolną elekcję i zasadę liberum veto. Próby przeprowadzenia reform zawartych w Ustawie Rządowej zostały zniweczone już w połowie 1792 roku przez konfederację targowicką oraz interwencję wojsk rosyjskich. Po utracie wolności w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, Konstytucja była symbolem dążeń patriotycznych narodu, dokumentem przypominającym o walce o niepodległość. Później do Ustawy odwoływali się też twórcy konstytucji polskich w XX wieku. W 1791 roku dzień 3 maja został uznany za święto Konstytucji 3 Maja. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły je obchodami święta 1 Maja, a w 1951 roku - zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, dzień 3 Maja jest świętem narodowym.

Od uchwalenia tej ustawy zasadniczej minęło 230 lat.

Zachęcamy uczniów i nauczycieli do upamiętnienia wydarzenia.

202462981_1005028650303757_5847848701161699558_n.jpg