W ostatnich miesiącach uczniowie klasy 2pc, w ramach lekcji z edukacji kulturalnej z panią Edytą Szumocką, pracowali nad wykonaniem projektu na poster pt. Tak widzę Szczecin. Przygotowali kilkanaście interesujących plansz, przedstawiających zdjęcia z opisem wybranych obiektów kultury w naszym mieście. Prace zademonstrowali dla całej społeczności na korytarzach szkolnych, a omówienie ekspozycji odbyło się podczas lekcji 17 czerwca, z gościnnym udziałem dyrekcji szkoły.

Wszystkie postery zostały sporządzone starannie i atrakcyjnie. Większość z nich zawiera szczegółowe informacje o cennych zabytkach, przybliżając historię Szczecina od czasów średniowiecza po współczesność. Można więc poznać zarówno przedwojenną koncepcję gmachu Muzeum Narodowego jak i tajemnice Zamkowego Zegara, który powstał na okoliczność uczczenia zwycięstwa Szwedów z Brandenburgią, pod koniec XVII wieku. Mroczne wspomnienie średniowiecza kryje w sobie Baszta Siedmiu Płaszczy a także Ratusz Staromiejski, pamiętający czasy, gdy w jego murach sądzono niewiasty za uprawianie czarnej magii (słynna historia Czarnej Jolki – szczecińskiej kobiety-kata!). Niektóre plansze podkreślają stylowe osobliwości najstarszych budowli, jak Kościoła św. Trójcy na Krzekowie czy Kamienicy Loitzów, zwanej perłą późnogotyckiej architektury. Śladów przeszłości i piękna uczniowie szukali też w Parku Kasprowicza, wskazując na Pomnik Czynu Polaków, pomnik Węgierskiego chłopca czy rzeźbę Władysława Hasiora Płonące ptaki. Warto zwrócić uwagę na prace, utrwalające pamięć o obiektach sakralnych bezpowrotnie zniszczonych. Przykładem jest marmurowa synagoga, którą spalili naziści w czasie Nocy Kryształowej 1938r. Wśród zajmujących propozycji znalazły się również postery prezentujące nowe spojrzenie na wybrane instytucje kultury, m.in. Filharmonię Szczecińską, Polskie Radio Szczecin czy Starą Rzeźnię na Łasztowni.

Zachęcamy uczniów i nauczycieli do obejrzenia tej ciekawej wystawy i wspólnego spaceru po Szczecinie śladami przeszłości.

202462981_1005028650303757_5847848701161699558_n.jpg