W środę 13 października, z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się w naszej szkole akademia okolicznościowa, którą poprowadzili uczniowie klasy 2b: Weronika Głowacka i Hubert Rolla.

Po odśpiewaniu przez młodzież i nauczycieli „Mazurka Dąbrowskiego”, nastąpiła ceremonia wprowadzenia uczniów klas pierwszych w poczet społeczności XIV LO. Uroczyste ślubowanie zostało przyjęte przez panią dyrektor, a następnie licealiści z klas drugich przekazali pierwszoklasistom symboliczne upominki, życząc im powodzenia w nauce i godnego reprezentowania szkoły. W dalszej części apelu konferansjerzy przybliżyli historię i znaczenie Komisji Edukacji Narodowej, pierwszej w Europie państwowej instytucji oświatowej o charakterze odrębnego ministerstwa. Powołana 14 października 1773 roku na mocy uchwały Sejmu, stworzyła jednolity system szkolnictwa, obejmujący szkoły elementarne, średnie i wyższe. W placówkach tych nauczano w oparciu o najnowsze zdobycze ówczesnej wiedzy, szczególnie w zakresie przedmiotów przyrodniczych, fizyki, historii i geografii. KEN istniała do połowy kwietnia 1794 roku, a jej działalność stanowiła jedno z największych osiągnięć kulturalnych Polski czasów oświecenia.

Po krótkiej podróży do przeszłości, z okazji Dnia Nauczyciela, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i klas pierwszych złożyli pracownikom szkoły najlepsze życzenia, a dyrekcji wręczyli bukiety kwiatów. Na zakończenie imprezy nasi młodzi muzycy zaprezentowali program artystyczny: Dawid Dawidowicz zagrał na instrumencie klawiszowym utwór - „Yesterday”, a duet: Urszula Bytniewska (pianino) i Sławomir Ostrowski (wiolonczela) - „Łabędzia”. Licealiści z kl. 2b zaśpiewali też dwie piosenki w pogodnym nastroju: „Trochę pusto” i „Sobie i Wam”. Utwory oddawały romantyczne pragnienie nieustannego rozwoju, w nawiązaniu do słów C.K. Norwida, które były przewodnią myślą uroczystości:

Bo nie jest światło, by pod korcem stało,

Ani sól ziemi do przypraw kuchennych,

Bo piękno na to jest, by zachwycało

Do pracy – praca , by się zmartwychwstało.

200752461_1167722693732360_1663812666028106600_n.jpg