11 listopada minęła 103 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W naszej szkole obchody tego wydarzenia rozpoczęliśmy w środę, w przeddzień święta państwowego. Tradycyjnie o godz. 11.11. uczniowie ubrani w odświętne stroje, z biało-czerwonymi kotylionami, uroczyście odśpiewali hymn narodowy w otwartych gabinetach lekcyjnych. W związku z okazją, nauczyciele historii chcieli także przybliżyć licealistom sylwetki kobiet, które odegrały znaczącą rolę w walce o wolność Polski. W tym celu zaproponowali każdej klasie sporządzenie plakatu lub wystawki z ciekawymi informacjami na temat wybranej postaci. Prace zostaną omówione na lekcjach historii i godzinach wychowawczych.

Plakaty wykonane przez młodzież zostały zademonstrowane na korytarzach szkolnych. Wśród sławnych patriotek znalazły się m.in. uczestniczki zrywów narodowych w XIX wieku, jak Emilia Plater (kapitan Wojska Polskiego w powstaniu listopadowym na Litwie) oraz Klaudyna Potocka (zasłużona w powstaniu styczniowym) czy działaczki społeczne i polityczne na początku XX wieku i w okresie międzywojennym, jak na przykład Zofia Moraczewska. Duży podziw wśród uczniów, z uwagi na szczególną ofiarność w czasie II wojny światowej, wzbudziły znane aktorki: Irena Kwiatkowska i Danuta Szaflarska - łączniczki z powstania warszawskiego, a także sanitariuszka Irena Sendler, odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za niesienie pomocy Żydom.

Zapraszamy wszystkich do obejrzenia tej interesującej wystawy okolicznościowej!

202200091_603509723956311_7967604508379319075_n.jpg