Pod koniec września nasi licealiści z klasy 3a, o profilu matematycznym, pojechali na wycieczkę do Trójmiasta. Głównym celem wyjazdu było poznanie wyjątkowych instytucji kultury i zwiedzanie zabytków.

Pierwszego dnia uczniowie obejrzeli w Teatrze Muzycznym w Gdyni musical, na motywach powieści W. S. Reymonta „Chłopi”. To wybitne dzieło w literaturze europejskiej, za które pisarz w 1924 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla, jest również niezwykłym studium polskiego folkloru. Spektakl na scenie muzycznej zaintrygował naszych widzów nie tylko skomplikowaną fabułą, ale też bajecznie kolorowym obrazem wsi. Przedstawienie urzeka wspaniałą muzyką ludową i barwnymi kostiumami łowickimi, wirującymi w dynamicznych tańcach.

Kolejny dzień upłynął w Gdańsku na edukacji historycznej. W pogodny poranek młodzież poznała starówkę, z zabytkowymi kamienicami i kościołami, a także ikony architektury tego miasta – fontannę Neptuna oraz dźwig portowy Żuraw. Najważniejszym punktem programu było Muzeum II Wojny Światowej, w którym mieści się wystawa, przedstawiająca polskie doświadczenie wojny, wpisane w kontekst europejski i światowy. Ekspozycja wywarła duże wrażenie na uczniach. Przybliżyła grozę największego konfliktu zbrojnego w XX wieku, akcentując losy bohaterów i zwykłych ludzi. Licealiści obejrzeli z przewodnikiem liczne stanowiska multimedialne, pokazujące archiwalne filmy, zdjęcia, dokumenty, notacje ze świadkami wydarzeń oraz interaktywne prezentacje.

Ostatnią atrakcją uczestników wycieczki było zwiedzenie zabytkowego Mola im. Jana Pawła II w Sopocie. Nadmorski spacer w blasku słońca, połączony ze słodką konsumpcją lodów i gofrów, uwieńczył dwudniową radość ze wspólnie spędzonego czasu w ciekawym zakątku Polski.

201128696_934509650452372_3894564202833820256_n.jpg