W czwartek 13 października, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, odbył się w naszej szkole apel okolicznościowy. Na uroczystości w sali gimnastycznej zgromadzili się nauczyciele, uczniowie, pracownicy administracji oraz zaproszeni goście.

Na początku obejrzeliśmy przygotowaną przez młodzież prezentację multimedialną, przybliżającą sylwetki czołowych działaczy Komisji Edukacji Narodowej z epoki oświecenia, wśród nich Hugona Kołłątaja, Juliana Ursyna Niemcewicza, ks. Adama Czartoryskiego, ks. Michała Radziwiłła i wielu innych. Usłyszeliśmy także o dokonaniach KEN, która była pierwszą w Polsce i w Europie władzą o charakterze ministerstwa oświaty publicznej. Jej osiągnięciom przyświecały wciąż aktualne we współczesnej szkole hasła, jak: wychowanie narodowe i obywatelskie, nauczanie związane z potrzebami kraju, poszanowanie osobowości ucznia i pobudzanie jego aktywności.

W dalszej kolejności głos zabrała pani dyrektor Anna Kowalczyk, a następnie przewodnicząca Rady Rodziców, pani Mirosława Hordy. Po przemówieniach przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli dyrekcji i nauczycielom życzenia oraz wręczyli kwiaty, wyrażając wdzięczność za trud włożony w ich wychowanie i edukację. Miłym akcentem była część artystyczna: recytacja wiersza Chwila Wisławy Szymborskiej przez Dominikę Majewską, a także występ muzyczny Sławka Ostrowskiego i sióstr - Uli i Leny Bytniewskich (utwór: Cherry blossom) połączony z tańcem Konrada Szulca i Nastki Baranowskiej. Tradycyjnie podczas akademii odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. Hasłem przewodnim stały się słowa Adama Asnyka: Szukajcie prawdy jasnego płomienia/Szukajcie nowych nieodkrytych dróg. Po włączeniu pierwszoklasistów w poczet licealistów „Czternastki”, obejrzeliśmy na ekranie dedykowane im fragmenty kultowego filmu „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”, aby kolejny etap wędrówki po wiedzę przyniósł sukcesy.

Finałowym punktem programu był znakomity występ naszych młodych talentów w składzie: Alicja Stańczyk – śpiew, Anastazja Baranowska – trąbka, Gabriela Greń – pianino, Konrad Szulc – saksofon, Amelia Wolnowska – śpiew oraz grupa tancerek z klasy 1c.

201128696_934509650452372_3894564202833820256_n.jpg