zdj1Tanto en Polonia como en España y en Hispanoamérica el 1 y el 2 de noviembre celebramos el día de los Santos, unos días para recordar a nuestros seres queridos que ya no están.

En nuestro liceo hemos puesto en común varias tradiciones de España y México para conmemorar esta fecha. En las diferentes aulas se han llevado a cabo juegos, exposiciones y decoraciones sobre cómo se celebra el Día de Todos los Santos y el Día de Muertos en estos dos países de lengua hispana. Los alumnos de literatura de 3º han visto fragmentos de Don Juan Tenorio de José Zorrilla, obra cuya representación es típica de estas fechas. Finalmente, todos los alumnos de la sección han sido invitados a participar en el Primer Concurso de Cocina del día de los Santos para el cual varios estudiantes muy mañosos han preparado buñuelos de viento y huesos de santo. Las ganadoras han sido:

•  Medalla de bronce: Natalia Lato, 3ºE
  •  Medalla de plata: Wiktoria Babinska y Aleksandra Kubel, ex aequo, 3ºE
  •  Medalla de oro y batidor de oro: Olga Nowak, grupo 0.

Felicidades a todas las ganadoras y gracias a todos los participantes. Esperamos poder seguir disfrutando de vuestros manjares muchos años.

Noelia de la Torre, profesora del departamento de español

Sekcja Hiszpańska
    XIV Liceum

Zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii oraz w Ameryce Łacińskiej 1 i 2 listopada obchodzimy dni Wszystkich Świętych i Święto Zmarłych, są to dni upamiętniające naszych bliskich, których już z nami nie ma.
W naszym liceum podzieliliśmy się kilkoma tradycjami z Hiszpanii i Meksyku, aby upamiętnić tę datę.
W różnych salach lekcyjnych odbywały się gry, wystawy i dekoracje na temat obchodów Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zmarłych w krajach hiszpańskojęzycznych.  Uczniowie klasy trzeciej na lekcji literatury widzieli fragmenty sztuki „Don Juan Tenorio”, autorstwa José Zorrilla, dzieła, bezpośrednio związanego z obchodami tego święta. Na koniec wszyscy uczniowie sekcji zostali zaproszeni do wzięcia udziału w I Konkursie Kulinarnym z okazji dni Wszystkich Świętych,w konkursie uczniowie przygotowywali typowe hiszpańskie przysmaki podawane w tym czasie: buñuelos de viento(„oponki”)i  huesos de santo(ciastka z marcepanu).

Zwycięzcami konkursu zostali:

• Trzecie miejsce: Natalia Lato, 3E
  • Drugie miejsce: Wiktoria Babińska i Aleksandra Kubel, ex aequo, 3E
  • Pierwsze miejsce: Olga Nowak, 0E

Gratulacje dla wszystkich zwycięzców i podziękowania dla wszystkich uczestników.  Mamy nadzieję, że będziemy kontynuować delektując się waszymi przysmakami przez następne lata

Natalia Lato, 3ºE

201128696_934509650452372_3894564202833820256_n.jpg