P1100309W dniach 17 – 23 czerwca miała miejsce w naszej szkole wymiana uczniów Liceum nr XIV ze szkołą Instituto María Moliner z Segowii, Hiszpania. Uczniowie hiszpańscy, którzy przyjechali do nas mieszkali w tym czasie u rodzin polskich uczniów

Cele pedagogiczne wymiany to: ułatwienie polskim uczniom komunikacji językowej w języku hiszpańskim, a także angielskim; wzmocnienie relacji koleżeńskich; budowanie poczucia własnej wartości; poszerzenie wiedzy o życiu i kulturze hiszpańskiej, jak również poszerzenie wiedzy o życiu i kulturze polskiej.

W trakcie wymiany uczniowie udali się z wizytą do następujących instytucji:

• - Akademia Morska w Szczecinie
  • - Szczeciński Park Technologiczny Pomerania
  • - Muzeum Techniki i Komunikacji
  • - Firma Informatyczna IAI S.A.
  • - Kuratorium Oświaty w Szczecinie
  • - Urząd Wojewódzki i jego podziemia
  • - Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny – Wydział Informatyki
  • - Technikum Informatyczne SCI

Jak widać program wizyty był dość intensywny. Aby zadbać o dobre samopoczucie uczniów i relaks zorganizowaliśmy także takie imprezy jak:

• - mecz piłkarski pomiędzy licealistami z obu państw
  • - spływ kajakowy po Międzyodrzu
  • - zwiedzanie najciekawszych miejsc (Zamek Książąt Pomorskich, Cmentarz Centralny, Katedra, etc.)
  • - wycieczka rowerowa
  • - rejs statkiem po Odrze
  • - Noc Kupały na Zamku Książąt Pomorskich
  • - Schron atomowy pod Dworcem Głównym
  • - spacer po Puszczy Bukowej, jezioro Szmaragdowe i jego bunkry z czasów II Wojny Światowej.

IMG 0372Na koniec urządziliśmy ognisko pożegnalne, w trakcie którego odbył się konkurs wiedzy o Szczecinie przeznaczony dla naszych gości z Hiszpanii. Po rozstrzygnięciu współzawodnictwa, zostały wręczone dyplomy dla uczestników wymiany i w taki sposób oficjalnie zakończyła się wymiana.

Dziękujemy wszystkim za pomoc okazaną w trakcie wymiany, a szczególne podziękowania kierujemy do rodziców naszych uczniów, którzy brali udział w wymianie.

Następnym punktem wymiany będzie nasza rewizyta w Segowii już w październiku. Czekamy z niecierpliwością…

202462981_1005028650303757_5847848701161699558_n.jpg